(41) 373 11 42  
maleniec@gmail.com

Maleniec 52
26-242 Ruda Maleniecka

ZZH Maleniec

Stowarzyszenie "W Dolinie Czarnej" oraz Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu pragnie przekazać Państwu elektroniczną wersję bezpłatnego wydawnictwa „Maleniec: staropolska fabryka żelaza”, traktującego o funkcjonowaniu i działalności staropolskiego ośrodka metalurgicznego w Maleńcu (XVIII-XX w.)

Wydawnictwo zawiera niepublikowane materiały ikonograficzne oraz źródła archiwalne, odnalezione w Darmstadt, Radomiu i Kielcach. Przywołane w niej źródła historyczne pozwalają na odtworzenie i rekonstrukcje staropolskich technologii metalurgicznych z elementami XIX-wiecznej kultury technicznej, której symbolem jest dawny zakład przemysłowy w Maleńcu. Ze względu na stan zachowania stanowi on reprezentację XIX-wiecznego staropolskiego zakładu hutniczego i symbol metalurgicznych tradycji Zagłębia Staropolskiego. Poszczególne treści zilustrowano fotografiami z kolekcji prywatnych, zdjęciami autorstwa Katarzyny Gritzmann oraz ambrotypami Atelier Historyczni z Lublina.

Publikację bez ograniczeń można udostępniać, powielać i kopiować za pośrednictwem wszystkich dostępnych środków i narzędzi.

Wydawnictwo współfinansowane przez Województwo Świętokrzyskie w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Maleniec: staropolska fabryka żelaza”.  - (plik.pdf)

 

ZZH Maleniec

Stowarzyszenie "W Dolinie Czarnej" oraz Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu pragnie przedstawić Państwu elektroniczną wersję bezpłatnego wydawnictwa "Dolina Czarnej: zapomniane dziedzictwo", traktującego o metalurgicznych tradycjach okolic Końskich i Stąporkowa. Publikacja została wydana przy udziale środków Województwa Świętokrzyskiego. Publikację bez ograniczeń można udostępniać, powielać i kopiować za pośrednictwem wszystkich dostępnych środków i narzędzi.

 

Publikacja współfinansowana przez Województwo Świętokrzyskie w ramach realizacji zadania pn. "Dolina Czarnej: zapomniane dziedzictwo" - (plik.pdf)

 

 

ZZH Maleniec

Wystawa "Szaleniec z Maleńca" poświęcona została rozwojowi metalurgii i górnictwa na terenie Konecczyzny w czasach nowożytnych. Symbolem przemysłowej przeszłości regionu jest zabytkowy zespół przemysłowy w Maleńcu. Jego zdjęcia, autorstwa Katarzyny Gritzmann, są z wiodących motywów ekspozycji.

Czytaj więcej: "SZALENIEC Z MALEŃCA" -WYSTAWA
ZZH Maleniec

Paweł Błachowicz (ur. 22.03.1986 r.). Absolwent Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Końskich. Mieszkaniec Bedlna. Makrofotografią zajmuje się od kilku lat, eksperymentując i doskonaląc własne techniki fotografowania w oparciu o samodzielnie konstruowane przyrządy optyczne. Według niego makrofotografia to przede wszystkim nauka o optyce, bez znajomości której, trudno jest odkrywać tajemnice mikroświatów.

Czytaj więcej: MIKROŚWIATY DOLINY CZARNEJ: PAWEŁ BŁACHOWICZ